Včera letectví a dnes

Sen je stará jako lidstvo samo. Dokonce i řecká mytologie znát Daedalus a Icarus, osvětlil s křídly peří a vosku. První zkušební let skončil tragicky: Icarus přišel slunce příliš blízko, křídla rozpadla a Icarus zemřel při havárii.

Ne strava hodně lepší, první vtělil leták lidstvo. Otto Lilienthal zemřel na následky zranění z pádu 9. srpna, 1896th

Lilienthal

První motorizované letu absolvovala německého leteckého průkopníka Karl Jatho dne 18. srpna 1903. O čtyři měsíce později, bratři Wrightové soutěžil o první úspěšné řízeného motorového letu.
Po válce dálkových letů bylo velkou výzvou. První přeplavba Atlantiku podařilo hydroplán amerického námořnictva. Zahájena v Newfoundland stroji dosáhl 27. května 1919 Po jedenácti dnech a mezipřistání v Lisabonu. První non-stop letů uspěl John Alcock a Arthur Whitten Brown od 14. do 15. června 1919, první non-stop sólo letu Charles Lindbergh. Létal mezi 20. a 21. května 1927, jeho “Spirit of St. Louis” z New Yorku do Paříže.

Spirit_Of_St_Louis2

Během druhé světové války letadla zopakoval, smrt a zkázu, ale také možnost inovace obrany. Takže první letoun vznikl s tryskovým pohonem. Takový byl Bell X-1, v Chuck Yeager přerušil zvukovou bariéru v roce 1947 poprvé. V odvětví dopravy se etablovala nadzvukové letouny později. Concorde letěl 1976-2003 pravidelný servis na druhé straně Atlantiku. Váš let mezi Paříží a New Yorku, vzali jen asi tři hodiny.

V roce 1982 americký letadlo provozováno poprvé stealth technologie a byl tak již není k nalezení ve vzduchu pomocí radaru. Největší Vrcholem letu dosáhl výlet a jejich několik století stará historie, byl vynález suborbitálních spaceflights. To umožnilo lidem opustit oběžnou dráhu zpočátku až do výšky překrývající 100 km. Střela byla volána raketové letadlo.

Kdo soutěží na delší letu dnes, to se většinou provádí v Boeing 747. Jumbo jet s názvem widebody letadla od počátku 70. let v provozu, ale bude nahrazen v blízké budoucnosti nový Airbus A380.

Uvidíte na našich stránkách vše o létání – včera a dnes

Photo Spirit of St. Louis: Ad Meskens, zie ook:vliegtuigen – Own work by uploader of object in National Air and Space Museum, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5672293